nadpotliwosc
nadpotliwosc-pach

Odzież z zabezpieczeniem przed ujawnianiem się plam z potu

Przedmiotem wynalazku jest odzież z zabezpieczeniem przed ujawnianiem się plam potu wydzielanego przez ludzkie ciało w trakcie wysiłku lub z powodu stresu, taka jak np. podkoszulka, biustonosz sportowy czy każda inna odzież wierzchnia.

Wydzielanie potu jest naturalnym sposobem kontrolowania temperatury przez organizm. Najczęściej pocenie się jest wynikiem wzmożonego wysiłku fizycznego, podwyższonej temperatury ciała czy otoczenia. Niekiedy występuje zjawisko nadmiernej potliwości, np. w przypadku nadmiernego stresu. Wydzielany pot staje się zauważalny na odzieży i takie plamy stają się przyczyną skrępowania i dodatkowego stresu. Znane są różne sposoby zabezpieczania odzieży przed ujawnianiem się plam potu na zewnętrznych, widocznych częściach odzieży. 

Według wynalazku odzież z zabezpieczeniem przed ujawnianiem się na niej plam z potu, w okolicach, które przylegają do ciała w miejscach, gdzie są wydzielane szczególnie duże ilości potu, głównie pod pachami, pomiędzy podkładką chłonną, przylegającą do ciała a materiałem wierzchnim, ma przymocowaną do materiału wierzchniego membranę z materiału nieprzepuszczającego pot. Membrana jest przymocowana do warstwy wierzchniej odzieży wraz z podkładką chłonną przynajmniej na części obwodu zgodnie z wykrojem poszczególnych części odzieży.

Podkładka chłonna i membrana mają kształt identyczny jak boczne pasy odzieży w okolicach pach, czyli mają kształt taki jak boki przodu i boki tyłu oraz dolne pasy rękawów. Podkładka chłonna i membrana są z warstwą wierzchnią połączone szwami na części obwodu tak, że membrana ma u dołu boku wolną krawędź, niepołączoną z żadną z części.

Korzystne jest, gdy membrana od strony warstwy chłonnej jest pokryta warstwą pochłaniającą pot.

Podkładka chłonna i warstwa pochłaniająca pot są wykonane z materiału z przędz z dodatkiem jonów srebra lub miedzi lub cyny.

Warstwa pochłaniająca pot jest wykonana z dzianiny poliamidowej wykonanej z przędzy z dodatkiem jonów srebra a podkładka chłonna jest wykonana mikrofibry poliamidowej.

Niekiedy w kieszonce pomiędzy podkładką chłonną i membraną jest umieszczona dodatkowa, wymienna wkładka z materiału chłonnego.

Korzystne cechy odzieży według wynalazku zostaną omówione w dalszej części przy przedstawianiu przykładowego wykonania.

Noszenie odzieży według wynalazku nie różni się od noszenia zwykłej odzieży. Różnice ujawniają się gdy jest wysoka temperatura otoczenia i człowiek zaczyna się pocić. Wtedy w zwykłej odzieży pot wsiąka w materiał podkoszulki i plamy z potu są od razu widoczne. W przypadku odzieży według wynalazku pot wsiąka w podkładkę chłonną, a membrana nie dopuszcza do przedostania się potu do warstwy wierzchniej. W razie, gdy potliwość jest nadmierna, w kieszonkę, która powstaje pomiędzy podkładką chłonną i membraną umieszcza się dodatkową, wymienną wkładkę z materiału chłonnego lub przynajmniej stosuje się membranę, która od strony podkładki chłonnej  jest pokryta warstwą pochłaniającą pot. Dodatkowo podkładkę chłonną i warstwę pochłaniająca pot wykonuje się z materiału z przędz z dodatkiem jonów srebra lub miedzi lub cyny, które mają działanie bakteriobójcze. I tak warstwa pochłaniająca pot jest wykonana z dzianiny poliamidowej wykonanej z przędzy z dodatkiem jonów srebra a podkładka chłonna  jest wykonana mikrofibry poliamidowej. Zastosowanie jonów srebra powoduje spowolnienie namnażania się bakterii w miejscu wydzielania się potu i przez to spowolnienie wydzielania nieprzyjemnego zapachu z tych miejsc.